Program Inkubacyjny to inicjatywa organizacji Charity Entrepreneurship (CE), skierowana do osób zainteresowanych założeniem organizacji charytatywnej o wysokiej efektywności i pozytywnym wpływie społecznym. Są to trwające pełne 2 miesiące warsztaty, za udział w których otrzymasz wynagrodzenie. Autorami programu są przedsiębiorcy z doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności.

Chociaż istnieje już wiele organizacji czyniących dobro w duchu efektywnego altruizmu, wciąż potrzebne są osoby gotowe zakładać nowe organizacje walczące z poważnymi, lecz zaniedbanymi problemami, w których można dokonać znaczącej pozytywnej poprawy. Według organizacji 80,000 Hours, założenie własnej efektywnej organizacji dobroczynnej bądź praca w takim miejscu mogą być ścieżkami kariery o największym pozytywnym wpływie na świat.

(Poniższe informacje pochodzą z publikacji udostępnianych przez CE: strony internetowej, newsletterów, webinarów oraz innych oficjalnych źródeł.)

Dlaczego warto założyć efektywną organizację non-profit?

Charity Entrepreneurship przytacza następujące argumenty: 

 • Ogromny impakt – Twoje działania mogą ratować i poprawiać standard życia na dużą skalę. CE szacuje, że przeciętny absolwent ich programu osiąga efekt porównywalny z wpłacaniem 200 000 dolarów rocznie na efektywne organizacje;
 • Budowanie kariery – zdobędziesz bezcenne doświadczenie w zakresie przedsiębiorczości, pracy w zespole i zarządzania projektami o wysokim impakcie;
 • Lepsze sposoby czynienia dobra – nowe projekty mogą skierować zasoby i uwagę darczyńców w stronę ważnych problemów oraz ukazać potencjał efektywnych kosztowo interwencji popartych danymi.

Program Inkubacyjny Charity Entrepreneurship

Celem Programu Inkubacyjnego jest pomóc Ci w założeniu efektywnej organizacji non-profit, która wdroży w życie jedną z kilku rekomendowanych przez CE inicjatyw (lub Twój własny pomysł, pod warunkiem że okaże się równie dobry). Nabór kandydatów odbywa się zazwyczaj dwa razy w roku, warto więc śledzić terminy kolejnych edycji oraz zapisów. 

Sprawdź termin najbliższej edycji programu

W trakcie trwania programu poznasz kluczowe zasady funkcjonowania organizacji charytatywnych, które opierają swoją działalność na dowodach (ang. evidence-based charities) oraz nauczysz się:

 • ustalania priorytetów, 
 • przeprowadzania analizy oddziaływania (impact analysis) i efektywności kosztowej (cost-effectiveness analysis),
 • pozyskiwania wsparcia i funduszy, 
 • zarządzania.

Udział w programie to także okazja do nawiązania cennych kontaktów i znalezienia partnera, z którym być może zbudujesz wspólną działalność.

Program trwa 8 tygodni i odbywa się głównie online, poza dwoma tygodniami zajęć stacjonarnych w siedzibie CE w Londynie. Od uczestników oczekuje się zaangażowania w wymiarze 8+ godzin dziennie. Za poświęcony czas otrzymasz jednak pełne wynagrodzenie, a także pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania podczas zajęć stacjonarnych.

Dlaczego warto wziąć udział w Programie Inkubacyjnym CE?

Udział w Programie Inkubacyjnym obejmuje następujące korzyści:

 • Intensywne dwumiesięczne warsztaty z pełnym pokryciem wszystkich kosztów (łącznie ze stypendium na pokrycie kosztów życia i kosztów podróży na czas pobytu w Londynie). Opanujesz podstawowe zasady zarządzania organizacjami o dużym impakcie oraz rozwiniesz odpowiednie umiejętności biorąc udział w praktycznych projektach partnerskich.
 • Pomoc w znalezieniu kompetentnego współzałożyciela, który uzupełni Twoje umiejętności i wesprze słabe strony. 
 • Okazja do stworzenia i zaprezentowania solidnego wniosku o dofinansowanie, który zostanie przedłożony sieci inwestorów CE.
 • Dofinansowanie w kwocie do 200 000 USD na rozpoczęcie swojej działalności charytatywnej. Nie ma gwarancji otrzymania grantu, lecz w ostatnich latach wszystkie projekty otrzymały pełne dofinansowanie w ciągu dwóch tygodni.   

Brak ryzyka. Jeśli w trakcie trwania Programu stwierdzisz, że nie jest to odpowiedni czas na założenie przez Ciebie działalności non-profit, CE przedłuży Twoje stypendium (pomoc finansową) i zapewni stały mentoring, doradztwo zawodowe i dostęp do ofert zatrudnienia w ich sieci EA.

Proces rekrutacji

Proces naboru zaprojektowany jest tak, by jak najlepiej przewidzieć potencjalne dopasowanie kandydata do programu, będąc przy tym także wartościowym doświadczeniem. Jeśli postanowisz wziąć w nim udział, zespół CE oceni Twój potencjał, nie tylko dotychczasowe osiągnięcia. Dzięki doświadczeniu wiedzą już, jak rozpoznać osobę, która po przeszkoleniu zapewne osiągnie sukces w nowej działalności. 

Cała procedura trwa maksymalnie 6 tygodni i wymaga poświęcenia sumarycznie 10 godzin na wszystkie zadania i rozmowy. Składa się na nią pięć etapów:

 • W pierwszej kolejności należy przesłać CV i wypełnić test do celów analizy psychometrycznej. Otrzymasz po nim spersonalizowaną informację zwrotną na temat Twojego potencjału jako założyciela NGO, nawet jeśli nie zakwalifikujesz się do kolejnego etapu.
 • Na drugim etapie poznasz metodologię porównywania swoich najlepszych opcji kariery, a także zbadasz i ustalisz swoje własne priorytety i możliwe kompromisy. To praktyczne oraz pouczające ćwiczenie. 
 • Następne etapy (trzeci, czwarty i piąty) obejmują dwie rozmowy na żywo oraz zadanie pisemne, które poświęcone będą Twoim motywacjom, przesłankom oraz istotnemu doświadczeniu. Każdy kolejny etap jest coraz bardziej wymagający, także czasowo. 

Jeśli nie zakwalifikujesz się do Programu, lecz przejdziesz znaczną część procesu rekrutacji – otrzymasz pomocne materiały oraz propozycje rozwoju, sugestie innych możliwości osiągnięcia dużego impaktu, a także informacje o pojawiających się szczególnych okazjach.  

Do każdej edycji programu przyjętych zostanie około 10-20 osób. Organizatorzy zachęcają, by zgłoszenia w każdym naborze składać jak najwcześniej. 

Jeśli zamierzasz kandydować, pomocne będzie zapoznanie się z materiałami CE: 

Więcej szczegółów poznasz na stronie CE, gdzie znajdziesz także formularz zgłoszeniowy oraz adres kontaktowy.

Inicjatywy rekomendowane przez Charity Entrepreneurship

Każdego roku CE wyłania pomysły na interwencje, w których widzi największy dobroczynny potencjał. Prowadzą w tym celu badania, używając szeregu narzędzi badawczych i analitycznych, prowadząc analizy efektywności kosztowej, oceny jakości dowodów naukowych, studia przypadków oraz rozmowy ze specjalistami. 

Na stronie poświęconej ich badaniom znajdziesz propozycje inicjatyw, których wdrożeniem mają zająć się inkubowane organizacje, a także sugerowane interwencje z lat poprzednich. CE dopuszcza także pomoc w realizacji pomysłów kandydatów, lecz tylko jeśli proponowane działania mają szansę być równie efektywne, co ich własne propozycje. 

Jeśli sądzisz że brakuje Ci doświadczenia w opisanych tam dziedzinach – nie szkodzi, gdyż ani szkolenie ani przyjęty model inkubacyjny nie wymagają od Ciebie bycia ekspertem.

Dotychczasowe sukcesy

Od swojego powstania w 2016 roku Charity Entrepreneurship pomogło wystartować ponad 20 efektywnym organizacjom non-profit. Wśród nich znalazły się między innymi:

Są to organizacje, które już teraz odnoszą sukcesy i zdążyły wpłynąć na życie i zdrowie milionów ludzi i zwierząt. 

Przystępując do Programu Inkubacyjnego CE, ich założyciele nie zawsze posiadali kluczową wiedzę w dziedzinach, w których przyszło im później działać. Niektórzy z nich wątpili, czy w ogóle się do tego nadają, Jeśli i Ty masz podobne wątpliwości, niech to nie powstrzyma Cię przed wysłaniem zgłoszenia! Zaufaj organizatorom – twierdzą, że wolą ocenić więcej kandydatur, niż stracić okazję na znalezienie prawdziwego talentu. 

Gdy zobaczysz, że rozpoczęto nabór do kolejnej edycji programu, podziel się tą informacją także z innymi osobami, które uważasz za dobrych kandydatów – dzięki temu zwiększysz szanse na powstanie kolejnych efektywnych organizacji, które metodycznie będą zmieniać świat na lepsze. 

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *